15 - 20 min
4:lle
Korealainen tofuwokki Japchae-nuudeleilla
Valmiiksi revitystä ja maustetusta tofusta saat nopeasti maistuvan arkiruoan! Korealaiset bataattinuudelit ovat koostumukseltaan aivan omaa luokkaansa ja löydät ne aasialaisista ruokakaupoista. Tarvittaessa voit kuitenkin korvata nuudelit muilla lasinuudeleilla.
Ruokavinkki
Reseptin teille kehitti Emmiina Lehtonen, vuoden 2018 Suomen Nuori Kokki ja MM-pronssimitalisti
Näitä tarvitset
Japchae-nuudelit:
1pkt
Jalotofu Paahtopala Maustettu 250g
200g
korealaisia bataattinuudeleita (dangmyeon), tai muita lasinuudeleita
1
porkkana
100g
babypinaattia
1
punainen paprika
½
purjo
150g
siitakesieniä
4rkl
rypsiöljyä
1tl
suolaa
1tl
mustapippuria
Kastike:
4rkl
soijakastiketta
2 ½rkl
sokeria
3rkl
seesamiöljyä
2
valkosipulin kynttä hienonnettuna
2rkl
paahdettuja seesaminsiemeniä
Näin valmistat
- Sekoita kaikki kastikkeen ainekset keskenään.
- Kuori ja leikkaa porkkanat ohuiksi tikuiksi. Pese purjo halkaistuna huolellisesti ja leikkaa se myös tasamittaisiksi tikuiksi. Viipaloi paprika ja paloittele sienet.
- Laita vesi kiehumaan nuudeleita varten ja kypsennä pakkauksen ohjeen mukaan. Huuhtele kylmällä vedellä ja valuta ylimääräinen vesi pois. Pätki nuudeleita hieman pienemmiksi paloiksi.
- Paista Jalotofu Paahtopalat rypsiöljyssä pannulla kauniin väriseksi ja siirrä sivuun. Paista tämän jälkeen pannulla öljyssä sienet, porkkana, paprika ja purjo. Mausta suolalla ja pippurilla.
- Kun kasvikset ovat kypsyneet hieman, sekoita joukkoon babypinaatti. Sen jälkeen lisää lasinuudelit, paahdettu tofu ja kastike.
- Lopuksi ripottele pinnalle seesaminsiemeniä ja tarjoile!